FILEM karya pengarah kelahiran China, Chloe Zhao, Nomadland diumumkan sebagai Filem Terbaik di Anugerah Akademi (Oscar) edisi ke-93 berlangsung dari Union Station dan Dolby Theatre, Hollywood, pada pagi Isnin.

Nomadland menewaskan calon filem lain yang terdiri daripada The Father, Judas and the Black Messiah, Mank, Minari, Promising Young Woman, Sound of Metal dan The Trial of the Chicago 7.

Selain mengungguli kategori utama itu, Nomadland turut meraih kemenangan menerusi kategori Pengarah Terbaik, Pelakon Wanita Terbaik, Sinematografi Terbaik, Suntingan Filem Terbaik dan Lakon Layar Terbaik,

Iklan

Manakala kemenangan Chloe Zhao sebagai Pengarah Terbaik mencipta sejarah tersendiri buat kerjaya seninya apabila menjadi pengarah wanita pertama Asia yang memenangi trofi untuk kategori tersebut di Oscar.

Iklan

Turut mencuri perhatian tentunya pelakon veteran, Youn Yuh-Jung, 73, yang memenangi kategori Pelakon Pembantu Wanita Terbaik menerusi filem Minari, sekali gus menjadi aktres pertama Korea Selatan dan pelakon wanita kedua Asia yang berjaya memenangi kategori tersebut.

Antara pemenang Oscar 2021.

Senarai penuh pemenang Oscar 2021

Filem Terbaik: Nomadland
Pengarah Terbaik: Chloe Zhao (Nomadland)
Pelakon Wanita Terbaik: Frances McDormand (Nomadland)
Pelakon Lelaki Terbaik: Anthony Hopkins (The Father)
Pelakon Pembantu Lelaki Terbaik: Daniel Kaluuya (Judas and the Black Messiah)
Pelakon Pembantu Wanita Terbaik: Yuh-jung Youn (Minari)
Lagu Terbaik: Fight For You (Judas and the Black Messiah)
Filem Animasi Terbaik: Soul
Solekan dan Tatarias Rambut Terbaik: Ma Rainey's Black Bottom
Kesan Visual Terbaik: Tenet
Sinematografi Terbaik: Mank
Suntingan Filem Terbaik: Sound of Metal
Rekaan Produksi Terbaik: Mank
Kesan Bunyi Terbaik: Sound of Metal
Filem Antarabangsa Terbaik: Another Round (Denmark)
Dokumentari Pendek Terbaik: Colette
Rencana Dokumentari Terbaik: My Octopus Teacher
Filem Pendek Aksi Langsung Terbaik: Two Distant Strangers
Filem Animasi Pendek Terbaik: If Anything Happens I Love You
Lakon Layar Terbaik: Promising Young Woman (Emerald Fennell)
Lakon Layar Adaptasi Terbaik: The Father (Christopher Hampton and Florian Zeller)
Skor Filem Terbaik: Soul
Rekaan Kostum Terbaik: Ma Rainey's Black Bottom